Loading...

Światło we wnętrzu

Niezbędne, konieczne, niezastąpione. Może tęż być piękne, interesujące, doskonale akcentujące detale we wnętrzu.

Światło w projektach wnętrz odgrywa ogromną rolę. Jest przysłowiową kropką nad i.

O oświetleniu projektowanego wnętrza myśli się już na samym początku pracy projektowej. Robiąc pierwsze szkice planuje się gdzie będzie kącik do czytania, jak doświetlić łazienkę bez okna czy blat roboczy w kuchni. Planuje się lampki w sypialni, żyrandol nad stolikiem kawowym, czy kinkiety eksponujące cegłę na ścianie.

Oświetlenie ma przede wszystkim być praktyczne. Warto więc pomyśleć o podświetleniu wieszaków w szafie, zarówno w tej przy głównym wejściu,  jak i tych w garderobie. Tu sprawdza się zaprojektowanie czujek ruchu, które uruchamiają światło w momencie otworzenia drzwi szafy. Jeśli mamy schody, ich podświetlenie ułatwi bezpieczne poruszanie się bez konieczności zapalania głównej sufitowe lampy. Podświetlenie stopni pięknie eksponuje też materiał, z którego zostały wykonane, szczególnie jeśli jest to kamień, fornir czy beton.

Dobrze doświetlona kuchnia to postawa. Warto zastosować oświetlenie górne z ledowymi źródłami światła, dodatkowe podświetlenie blatu zamontowane pod górnymi szafkami i podświetlenie półek w zamykanych szafkach. No i oczywiście doświetlenie stołu, zarówno tego w kuchni jak i w jadalni. Tu możemy pozwolić sobie na dużą ozdobną lampę.

Lubimy mocno doświetlone łazienki, kiedy trzeba, ale kiedy nie jest to konieczne, nastrojowe klimatyczne pokoje łazienkowe. W projekcie warto oddzielić górne mocne reflektorki od pasków ledowych schowanych w suficie czy zabudowie i od oświetlenia lustra, bo każde z tych źródeł światła pełni inną rolę.

W pokojach oprócz lamp głównych na sufitach warto zaprojektować oświetlenia do czytania, to szczególnie potrzebne jest w sypialni nad łóżkiem, do pracy czyli  w okolicy biurek no i do odpoczynku czyli nastrojowe i delikatne. Tu najlepiej sprawdzają się kinkiety, lampki na komodach czy stolikach i lampy podłogowe.

Podświetlenie ściany czy wnęki pozwoli wyeksponować  detal. Może to być ozdobny tynk lub kamień na ścianie, usłojenie drewna czy struktura cegły albo piękny przedmiot stojący we wnęce lub na komodzie. Szczególnie pomocne może się okazać gdy chcemy podkreślić jego wyjątkowy charakter. Może to być element z innej epoki albo w odmiennym do pozostałych przedmiotów stylu. Więcej o takich połączeniach przeczytasz w moim wpisie Ryzykowne wnętrze.

Lampy we wnętrzu to dodatkowy atut. Piękne klosze i abażury, szkło rozpraszające światło, kryształ, stal, kolorowe sznurki, ozdobne żarówki, wszystko to wspaniale dekoruje wnętrze. W projektach wnętrz nie zapominajmy więc o nich.

Kontakt

email : [email protected]
[email protected]
telefon : 607 305 529
Galeria GALA "'Dom I Wnętrze'
Lublin, Ul. Fabryczna 2
3 Piętro, Lok. 3.11
Pn. - Pt. 10:00 - 18:00

Dane do faktury

Manufactura - Tworzenie Przestrzeni
Dominika Błaziak
Ul. Mikołaja Reja 62
20-458 Lublin
NIP: 946-105-18-10

Kategorie